İran, Avrupa'ya gaz ihracatına hazırlanıyor

İran, Avrupa'ya gaz ihracatına hazırlanıyor

Enerji Günlüğü - İran mevcut doğal gaz boru hattını önümüzdeki 8 yıl içinde yüzde 25 genişleterek Avrupa’ya doğal gaz ihracatına altyapı hazırlıyor.

IRNA haber ajansının haberine göre, İran’da 4 milyar dolar yatırımla yapılmakta olan 4. boru hattı, ülkenin Batı bölgesinde doğal gaz arz güvenliğini sağlamanın yanında Irak ve Türkiye’ye daha çok gaz ihracatı ve Avrupa’ya gaz ihracatının alt yapısını hazırlayacak.

İran, 36 bin kilometre doğalgaz boru hattı ile dünyanın en büyük gaz şebekesine sahip ülkelerinden biri fakat bu şebeke hala geliştiriliyor. Gelecek 8 sene zarfında bu boru hattının yüzde 25 artış ile 45 bin kilometreye uzatılması öngörülüyor. Avrupa’ya gaz ihracatını nihaileşmesi durumunda Türkiye ve Karadeniz yolları İran’ın esas ihracat yolları olacak. 

İran şu an günde 800 milyon metre küp civarında gaz ihraç ediyor. Güney Pars havzasının tüm fazlarının tamamlanması ile bu rakamın 1.2 milyar metreküpe çıkması planlanıyor. İran’ın gaz üretimini artırması sonrası yıllık 30 milyar metreküp gaz Avrupa’ya ihraç edilebilecek.