Nissan su kullanımını yüzde 21 düşürecek

Nissan su kullanımını yüzde 21 düşürecek

Enerji Günlüğü - Japon otomotiv şirketi NISSAN, 2022'ye kadar araç üretim sürecinde birim başına su tüketimini 2010 yılına göre yüzde 21 azaltmayı hedefliyor.

Japon otomotiv şirketi NISSAN Motor Co, Ltd, şirketin sürdürülebilir bir yaşam için çevresel etkilerini azaltmayı hedefleyen ve yönetimde çeşitlilik ile dahil olma konularına odaklanarak yönetimi geliştirecek olan “NISSAN Sürdürülebilirlik 2022” planını tanıttı. NISSAN Yeşil Programı'nın dördüncü nesli olan NISSAN Sürdürülebilirlik 2022’nin çevre konusunda kilit unsurlarını iklim değişikliği, kaynak bağımlılığı, hava kalitesi ve su kıtlığı konuları oluşturuyor.

Dünya elektrikli araç pazarı lideri NISSAN, büyüyen elektrikli araç pazarıyla CO2 emisyon salınımını 2022'ye kadar (2000 yılına kıyasla) %40 azaltmayı hedefliyor. 

2022 yılına kadar NESCO (NISSAN Enerji Tasarruf İşbirliği) faaliyetleri ile 2005 seviyeleri ile kıyaslandığında üretim ve kurumsal faaliyetlerden kaynaklanan CO2 emisyonunun %30 oranında azaltılması, elektrikli araçlarda kullanılan geri dönüştürülmüş ve ekonomiye yeniden kazandırılmış lityum-iyon pillerin kullanımıyla yeni malzeme kullanımının yüzde 70'e kadar azaltılması hedefleniyor. Ayrıca araç üretim süreçlerinde kullanılan uçucu organik bileşenlerin azaltılması ve araç üretim sürecinde birim başına su tüketiminin 2010 yılına göre %21 azaltılması da diğer hedefleri oluşturuyor. 

NISSAN, araç güvenliğini artırarak, NISSAN modellerinin yer aldığı kazaları azaltmayı hedefliyor. Bu doğrultuda NISSAN, ProPILOT otonom sistemlerine sahip 20 modeli 2022 yılı sonuna kadar 20 farklı pazarda satışa sunarak trafik kazalarının oranını düşürecek. 

KADIN YÖNETİCİ ORANINI YÜZDE 16’YA ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Kadınların yönetime katılımı konusunda da hedeflerini belirleyen NISSAN, 2022’ye kadar globalde kadın yönetici oranını %16’ya çıkarmayı hedefliyor. Öte yandan şirketin tüm seviyelerinde çeşitlilik ve yönetime dahil olma eğitimleri verilecek ve yanı sıra uzaktan çalışma, esnek çalışma koşullarının oluşturulması için çalışmalar yapılacak. 

NISSAN Sürdürülebilirlik 2022 ayrıca geliştirilmiş uyumluluk sistemleri aracılığıyla şirketin yönetimini geliştirmeyi de içeriyor.

Kurum içi tutarlılık ve uyum yönetim konusunda çalışmalar yapan NISSAN, özel bir uzman ekip tarafından oluşturulan ve izlenen uygunluk yönetim sistemi, iç kontrol mekanizmalarının oluşturulması, NISSAN’ın SpeakUp sistemi sayesinde çalışanların seslerinin duyulması ve uyumsuzluk konularının etkin bir şekilde çözülmesi konularında çalışmalar yapacak. NISSAN ayrıca, yönetim kurulunda bağımsız yöneticiler ile kurumsal yönetimi geliştirmeyi de hedefliyor.