Akıllı şebekeler kayıp kaçağı düşürecek

Akıllı şebekeler kayıp kaçağı düşürecek

Enerji Günlüğü - Dünyada giderek yaygınlaşan akıllı şebekeler hem kayıp kaçak oranını ciddi bir oranda düşürecek hem de maliyetleri azaltacak.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018) 25-26 Nisan’da İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Birçok enerji firmasının bir araya geleceği kongrede akıllı şebekelerin enerji maliyetleri üzerindeki etkisi, kayıp kaçak oranı ve akıllı şebekelerin karbon salınımı azaltmasıyla ilgili konular masaya yatırılacak.

YILDA 4 MİLYAR TL TASARRUF

AB verilerine göre akıllı şebekelerle enerji tüketiminde yıllık yaklaşık olarak yüzde 4’lük bir tasarruf sağlanması hedefleniyor. Türkiye bazında enerji tüketimi dikkate alındığında yüzde 4’lük oranın ekonomiye katkısının ise yılda 4 milyar TL’nin üzerinde olması bekleniyor.

KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 15’E DÜŞECEK

Kayıp kaçak rakamlarının en yüksek olduğu bölgeler Dicle, Van Gölü ve Aras dağıtım bölgeleri olarak ölçülürken, Van gölü dağıtım bölgesinde yapılan pilot uygulamasıyla sayaçların uzaktan takibiyle birlikte kayıp kaçak oranının yüzde 60’tan yüzde 15 seviyelerine düşürülebilecek. Bununla birlikte 7 milyon sokak lambasından 2 milyar kWh enerji tasarrufu yapmak mümkün hale gelecek.

HERKES ELEKTRİK ÜRETİP SATABİLECEK

Enerji alım maliyetlerinin azaltacak akıllı şebekeler ile elektrik alım kalitesi artacak. Ayrıca, şirketler sayaç okuma maliyetlerini düşürerek elde edilen detaylı verilerle daha doğru tahminler yapabilecek, tüketiciler ise tüketim profilini görerek tüketimlerini daha doğru yönetme ve fatura tutarını düşürebilme imkanına kavuşacak. Ayrıca yeni yasayla birlikte artık herkes evinde elektriğini üretebilecek, depolayabilecek ve satabilecek.

10 BİNİN ÜZERİNDE SEKTÖR TEMSİLCİSİ BULUŞACAK

Enerji sektöründeki paydaşların bir arada bulunacağı, 300’ü aşkın global firmanın stantlı katılım sağlayacağı, 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na 50’yi aşkın ülkeden toplamda 10 binin üzerinde sektör temsilcisinin, uzman ve akademisyenin katılması bekleniyor. Ayrıca Ekonomi Bakanlığının destekleriyle organize edilen aralarında ABD, Nijerya,ve Hindistan’ın da yer aldığı 32 farklı ülkeden gelecek alım heyetleri de ICSG 2018’e katılacak. Ülkelerden gelecek olan üst düzey yetkililer düzenlenecek delegasyonlarda yer alacak.

İSTANBUL KONGRE MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun destekleri, ELDER ve GAZ-BİR’in stratejik partnerliğinde gerçekleşecek olan 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı, 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.