PETDER’in yeni başkanı Selim Şiper

PETDER’in yeni başkanı Selim Şiper

Enerji Günlüğü - Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Petrol Ofisi CEO'su Selim Şiper getirildi. 

PETDER Olağan Genel Kurul Toplantısı, İstanbul’da yapıldı. Ocak 2015 tarihinden bu yana PETDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Martin Thomsen açılış konuşmasında Derneğin 22 yıldır, sadece güvenilir ve objektif bir bilgi kaynağı olarak değil, aynı zamanda etkin ve etkili bir savunucu olarak akaryakıt sektörünü temsil ettiğini belirtti. Thomsen, yaklaşık yüzde 85 pazar payı temsil gücüne sahip durumdaki PETDER’in, yurt çapındaki 20 milyondan fazla araca daha iyi akaryakıt, hizmet ve ürün sağlamak amacıyla paydaşlarıyla birlikte yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini ifade etti. 

Olağan Genel Kurul’da PETDER’in yeni yönetim ve denetim kurulu da belirlendi. Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaparak görev bölüşümü yaptı. Buna göre Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper Yönetim Kurulu Başkanlığına, Yaşar Taşkıran Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına, Ahmet İzzet Eke ise Muhasip Üyeliğe seçildi. 

Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Selim Şiper, yaptığı konuşmasında, sektörün 100’ün üzerinde dağıtıcı, 102 depolama tesisi, 13 bin bayi, 150 bin çalışanı ile yaklaşık 140 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çekti. Şiper, “PETDER çatısı altında tüm üyelerimiz ile birlikte; ulaşım, inşaat, altyapı projeleri ve endüstriyel faaliyetlere yakıt tedarik ederek, Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden birisi olarak, ekonomik istikrarın devamına katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. Selim Şiper, “Önümüzdeki dönemde de, rekabetçi pazarı tam olarak özümsemiş bir serbest piyasa yapısı içinde, Türkiye’nin büyümesi ve halkımızın refahı için çok daha güçlü bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu. 

 

PETDER Yönetim Kurulu ve görev dağılımı:

Başkan: Selim Şiper (Petrol Ofisi A.Ş.)

Başkan Yardımcısı: Yaşar Taşkıran (Total Oil Türkiye A.Ş.)    

Muhasip Üye: Ahmet İzzet Eke (Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.)

Üye: Martin Thomsen (BP Petrolleri A.Ş.)

Üye: Ekrem EKMENCİ (Opet Petrolcülük A.Ş.)    

Üye: Ahmet Erdem (The Shell Company of Turkey Ltd.)            

Üye: Mustafa Ergi (Altınbaş Petrol ve Ticaret A.Ş.)

Üye: Çağdaş Demirağ (Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş.)

 

PETDER Denetim Kurulu:

Hidayet Kaya

Süleyman Yıldırım

Mahmut Kaya Ertürk