Sierra Leone ve Gambiya elektriğinin yüzde 33’ü Karadeniz Holding’ten

Sierra Leone ve Gambiya elektriğinin yüzde 33’ü Karadeniz Holding’ten

Enerji Günlüğü - Karpowership, iki enerji gemisi ile Sierra Leone’nin beş yıl, Gambiya’nın ise iki yıl boyunca elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacak.

Enerji Gemisi (Powership) filosunun sahibi ve operatörü, Karadeniz Holding iştiraki Karpowership, Karadeniz Powership Doğan Bey ve Karadeniz Powership Koray Bey gemileriyle Sierra Leone ve Gambiya’nın büyüyen ekonomilerinin artan taleplerini karşılayacak, ülkelerin elektrik arzına önemli katkı sağlayıp, çeşitli endüstrilere ekonomik ve güvenilir elektrik sağlayarak istihdam yaratacak.

Karpowership, Sierra Leone Elektrik Kurumu Otoritesi EDSA, Enerji Bakanlığı ve Maliye ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ile imzalanan Şebeke Altyapısı ve Elektrik Üretim Sözleşmesi doğrultusunda Doğan Bey Enerji Gemisi ile 5 yıl boyunca Sierra Leone’nin ulusal şebekesinin elektrik ihtiyacının % 33’ünü karşılayacak.

HIZLI, EKONOMİK VE ESNEK ÇÖZÜM

Sierra Leone Enerji Bakanı Henry O. Macauley, “Bu proje, ülkede her geçen gün artan enerji talebini karşılayabilmek ve ülkenin ulusal şebekesinin istikrarı için büyük önem taşıyor” dedi. Ayrıca, Karpowership'in acil enerji ihtiyacı olan ülkeler için kısa vadede, hızlı, ekonomik ve esnek çözümleri ile doğru adres olduğunu sözlerine ekledi.

GAMBİYA’NIN ELEKTRİK İHTİYACI DA KARŞILANACAK

Karpowership ayrıca, Gambiya’da da operasyonlarını devreye almaya hazırlanıyor. Ulusal Su ve Elektrik şirketi NAWEC ve Gambiya Enerji Bakanlığı ile Gambiya’nın elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü 2 yıl boyunca sağlamak üzere Gambiya’nın başkenti Banjul’da Elektrik Satış Sözleşmesi imzalandı.

Karpowership temsilcisi Mehmet Katmer, Gambiya halkına sürdürülebilir elektrik sunmak için NAWEC ile birlikte çalışmalarının önemini vurgularken, 37MW gücündeki Karadeniz Powership Koray Bey gemisinin üç hafta gibi kısa bir sürede Banjul'a vardığını ve kısa veya uzun vadeli elektrik ihtiyacını karşılamak üzere en kısa sürede hazır olacağını belirtti.