Doğaseverler susuzluk tehdidine dikkat çekmek için yürüdü

Doğaseverler susuzluk tehdidine dikkat çekmek için yürüdü

Enerji Günlüğü -  Wilo Türkiye ve Atlas Dergisi iş birliğiyle düzenlenen organizasyonda yürüyen doğaseverler dünyada giderek artan susuzluk tehdidine dikkat çektiler.

Wilo Türkiye ve Atlas Dergisi iş birliğiyle 11 Mart 2018 Pazar günü İstanbul’un Çatalca ilçesinde Binkılıç Deresi çevresinde su kaynaklarının verimli kullanılması için “Su İçin Yürüyoruz” adlı doğa yürüyüşü düzenlendi. Enerji Günlüğü olarak katıldığımız 8 kilometrelik bu doğa yürüyüşünde su kaynaklarının verimli kullanılmasına dikkat çekmek amaçlandı. 

Yörenin doğa değerlerinin ve su varlıklarının keşfedildiği etkinlikte temiz su kaynaklarına ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalan çocukların yaşam koşullarına da dikkat çekildi. Yürüyüşte çok sayıda çocuğun bulunması ise bu mesaja ayrı bir anlam kattı.

SUSUZLUK SORUNU TÜM DÜNYAYI TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın, düzenlenen doğa yürüyüşü öncesinde yaptığı konuşmada Wilo markası olarak “su” odaklı sosyal sorumluluk projelerine imza attıklarını belirterek, “Dünyada 650 milyondan fazla insan içme suyu kaynaklarının yetersizliğinden etkileniyor. Yapılan araştırmalar, Afrika ve Asya'da özellikle de kadınların suya ulaşmak için ortalama 6 kilometre yürümek zorunda kaldığını gösteriyor. Susuzluk sorunu tüm dünyayı tehdit etmeye başladı. Hem dünya nüfusu hem de sıcaklık arttığı için temiz su sorunu yaşanıyor. 2050 yılına kadar suya olan talebin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. Bu nedenlerden ötürü kullanıcıların bilinçlendirilmesi son derece önemli. Kaynakların sürdürülebilir kullanılması için yaşam biçimlerimizi gözden geçirmeliyiz. Biz de ‘Su İçin Yürüyoruz’ diyerek bir farkındalık yaratmayı, insanların bakış açılarını değiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Sabiha KÖTEK - İstanbul/Çatalca