Aktaş: Kilometre tahdidi kaldırılırsa 2 değil 3 istihdam sağlarız

Aktaş: Kilometre tahdidi kaldırılırsa 2 değil 3 istihdam sağlarız

Enerji Günlüğü - EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, kilometre tahdidi kaldırılırsa atıl durumdaki 2 bin 600 istasyonun iki değil üç istihdam yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş dünyasına yaptığı "Artı iki istihdam" çağrısı üzerine Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, "Atıl durumdaki 2 bin 600 istasyon, kilometre tahdidi kaldırılırsa, iki değil üç istihdam yapmaya hazır" dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanım, biz EPGİS olarak üzerimize düşeni yapmaya, iki değil, üç istihdamla hazır olduğumuzu bildirmek istiyoruz. 2005 yılında yürürlüğe giren kanun, 2600’e yakın akaryakıt istasyonuna ayrı ayrı istenen kilometre tahdidi yüzünden sektörümüzün istihdam kapasitesini sınırlandırmıştı. Bu sınırlamanın aşılması durumunda Türkiye genelindeki istasyonlar, 8 bin 500 kişiyi işe almaya hazırdır. 2005 tarihli yasa, akaryakıt istasyonu olup LPG'si olmayan ya da LPG'si olup akaryakıtı olmayan istasyonların atıl kalmasına neden olmuştu. Bir torba yasaya eklenecek maddeyle bu sorunun çözülüp, sektörde istihdam artışının önünü açmak mümkündür.” dedi.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, enerji çeşitliliğinin yaygınlaştığı günümüzde istasyonların artık "enerji ikmal istasyonu" olarak değerlendirilmesi gerektiğini de belirterek, "Akaryakıt ve LPG'nin yanı sıra elektrik, LNG ve CNG'nin de bulundurulması zorunluluğunu göz önüne aldığımızda, 2005 tarihli yasayla ilgili sıkıntının çözümü, istihdam sorununun çözülmesi için acil bir nitelik taşımaktadır" diye konuştu.