ABD'de sondaj kule sayısı arttı

ABD'de sondaj kule sayısı arttı

Enerji Günlüğü - ABD’de faaliyetlerini sürdüren petrol ve gaz sondaj kule sayısı geçen hafta 9 adet artış kaydetti. 

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketi olan Baker Hughes tarafından açıklanan verilere göre, ABD'de toplam sondaj kule sayısı 10 Kasım ile sona eren haftada 9 adet artışla 907 oldu. 

Verilere göre ülkede petrol sondaj kule sayısı geçen hafta 9 adet artışla 738'e çıktı. Petrol sondaj kule sayısı bu yıl toplam 11 hafta düşüş gösterdi. Petrol kulesi geçen yılın aynı dönemine göre 286 adet arttı. Petrol sondaj kulesi sayısı Ekim 2014'te bin 609 ile tarihi yüksek seviyesini, Mayıs ayında da 316 ile tarihi düşük seviyesini görmüştü.

DOĞAL GAZ VE MUHTELİF KULE SAYISI DEĞİŞMEDİ

Geçen hafta doğal gaz ve muhtelif amaçlı kule sayısında bir değişiklik yaşanmadı. Doğal gaz kule sayısı 169, muhtelif amaçlı kule sayısı da sıfır olarak kaldı. Böylece ABD'de toplam sondaj kule sayısı 9 adet artışla 907 oldu. 

Toplam sondaj kulelerinin 888 adedi karada, 1 adedi iç sularda, 18 adedi ise açık sularda yer aldı. Meksika Körfezinde sondaj kule sayısı değişmeyerek 18 oldu. Kanada'da sondaj kule sayısı 11 adet artışla 203'e geldi. Kuzey Amerika'da toplam kule sayısı 20 adet artışla bin 110'a çıktı.