Kolen Enerji’den miniklere enerji verimliliği eğitimi

Kolen Enerji’den miniklere enerji verimliliği eğitimi

Enerji Günlüğü - Kolen Enerji, Feyziye Mektepleri Vakfı Özel Erenköy Işık Anaokulu’nda ilköğretim öncesi çocuklara enerji tasarrufu için neler yapılabileceğini anlattı. 

Kolen Enerji, “Ağaç yaşken eğilir” anlayışıyla okul öncesi çocuklarına enerji tasarrufu için neler yapılabileceğini özel sunumlarla anlatıyor. Kolen Enerji Marmara Bölge Yöneticisi Tuğba Karaca, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Feyziye Mektepleri Vakfı Özel Erenköy Işık Anaokulu’nda ilköğretim öncesi çocuklarına nasıl enerji tasarrufu yapabileceklerini eğlenceli çizgi film ve animasyon destekli sunumuyla anlattı.

Karaca, tasarruf için neler yapılması gerektiğini tek tek sıraladı:

“Her şeyden önce doğa ile barışık olup, koruyup, kollayıp, kirletmemeliyiz. Evlerimizde mümkün olduğunca enerji konusunda tasarruflu ürünler kullanmalıyız. Yine kullanmadığımız her türlü enerjiyi kapatmalı, boşa harcanmasından kaçınmalıyız. Tasarrufa evimizden, yakın çevremizden başlamamız demek; bir yandan da annemizi, babamızı, akrabalarımızı ve arkadaşlarımızı enerji tasarrufu konusunda uyarmamız demektir. Bunu kendimize görev edinmeli, onlara sürekli hatırlatmalıyız. Örneğin annemize, babamıza evimize enerji tasarruflu makineler, cihazlar almaları gerektiğini hatırlatabiliriz. Annemizi bulaşıkları tasarruflu bulaşık makinesinde yıkamasını söyleyebiliriz. Bulaşık makinesi sudan da tasarruf sağlar. Buzdolabı kapağını açık unutmamalıyız. Buzdolabının kapağını açık unutursak çok enerji harcar, daha da ötesi yangın riski içerir. Açık kalan lambaları mutlaka kapatmamız gerekir. Annemiz, babamız dahi unutsa onları uyarmalıyız. Bilgisayarı açık bırakırsak boşuna enerji tüketir. Onu da kullanmadığımız zaman kapatmalıyız. Hava soğuk olduğunda pencereleri kapatıyoruz değil mi? Hava soğukken pencereleri açarsak ısı dışarıya çıkar ve harcadığımız doğalgaz enerjisi boşa gider.”

İSTEYEN ANAOKULLARINA DA EĞİTİM VERİLECEK

KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt “Enerji tasarrufu ve verimlilik konusunda öğrencilerine benzer şekilde sunum yapılmasını arzu eden anaokulları bize 0555 056 56 56 nolu WhatsApp numarasına mesaj, bilgi@kolen.com.tr adresine mail göndererek veya 444 9 556 nolu telefonu arayarak taleplerini iletebilirler. Elimizden gelen en kısa sürede kendilerine döneceğimizden kuşkuları olmasın. Bir enerji şirketi olarak enerjide verimlilik konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Gereğini de yaparız.” dedi.