Kuveytli Aswar`dan Amasya`ya 1060 MW`lik doğalgaz santrali
Kuveytli Aswar National Group`un Türkiye`deki iştiraki A&S Enerji İstanbul GCC Amasya`da 1,060 MW`lık doğalgaz çevrim santrali kuracak. Şirket güneşte de 800 MW`lik lisans istedi.
http://www.enerjigunlugu.net/images/r/Aswar-National-Group--HI-199319.JPG
Türkçe
EnerjiGunlugu.net
Aswvar National Groupy Cemalettin Özdemir, A&S Enerji, doğalgaz çevrim santrali, Amasya, güneş lisansı, elektrik üretimi,
ELEKTRİK

Kuveytli Aswar`dan Amasya`ya 1060 MW`lik doğalgaz santrali

[20.06.2013 10:38]
&trim(haber_list(2,0))&

ELEKTRİK - Diğer Yazılar

 
# 28 Aralık 2014 Pazar
Sincan DKÇS için ÇED süreci başladı
Sincan Elektrik tarafından Ankara`da yapılması planlanan 600 MW’lık Sincan Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali projesi ile ilgili ÇED süreci başladı.
# 28 Aralık 2014 Pazar
TBMM’de terleten güneş enerjisi soruları
CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, hükümete güneş santrallerini engelleyen uluslararası lobilerin olduğu iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
# 28 Aralık 2014 Pazar
Kocaoğlu: RES’ler yerel yönetimlerle planlanmalı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Rüzgar Santralleri yatırımlarına karşı olmadıklarını ancak rahatsızlık yaratan planlamaların olduğunu belirterek, enerji yatırım planlamalarının yerel yönetimlerle birlikte yapılması gerektiğini söyledi.
# 28 Aralık 2014 Pazar
Kargı Barajı HES ÇED raporu halkın görüşüne açıldı
Kargı Enerji tarafından Eskişehir`de yapılması planlanan 97,44 MW’lık Kargı Barajı Hidrolektrik Santrali (HES) projesi ile ilgili hazılanan ÇED raporu on gün süre ile halkın görüşüne açıldı.
# 28 Aralık 2014 Pazar
Hafta başında İstanbul`da elektrik kesintisi
Haftanın ilk iki gününde İstanbul’un altı ilçesinde elektrik kesintisi yapılacak.
# 28 Aralık 2014 Pazar
YEDAŞ trafiğe kapalı alanda trafo arızasını düzeltti
YEDAŞ ekipleri yanan trafo yerine `trafiğe kapalı yoldan` yeni trafoyu geçirmek için ağır tonajlı vinçlerle bölgeye elektrik vermeyi başardı.
# 28 Aralık 2014 Pazar
Elektrik ithalat ve ihracatına kolaylık
Elektrik ithalat ve ihracat ihalelerine, eskiden imzalanmış alım-satım sözleşmelerini ibraz ederek de başvuru yapılabilecek. TEİAŞ kapasite kısıt yönetimi yetkilerini ENTSO-E`ye devredebilecek.
# 26 Aralık 2014 Cuma
Alstom Türkiye`den Sırbistan`a ilk ihracatını yaptı
Alstom Grid Türkiye, Sırbistan Elektrik Enerji Endüstrisi için ürettiği generatör transformatörünün sevkiyatı ile Türkiye`den Sırbistan`a ilk ihracatını gerçekleştirdi.
# 26 Aralık 2014 Cuma
Saldanlı: Yatağan ve Çatalağzı modernize edilecek
Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Yatağan ve Çatalağzı termik santrallerinin modernize edileceğini, yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırımlarının da süreceğini söyledi.
# 26 Aralık 2014 Cuma
EMO 60. kuruluş yıldönümünü kutluyor
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), bugün kuruluşunun 60. yılını kutluyor.
Enerji Günlüğü - Kuveytli Aswar National Group`un Türkiye`deki iştiraki A&S Enerji İstanbul GCC Amasya`da 1,060 MW`lık doğalgaz çevrim santrali kuracak. 
 
Türkiye enerji sektörüne yatırım için yeni bir yabancı sermaye girişi gerçekleşiyor. Ancak bu yatırım, Türkiye`nin elektrik üretiminde doğalgazın payını azaltmaya yönelik yaklaşımına karşın, doğalgaza dayalı bir elektrik üretim santrali için yapılacak. 
 
PROJEYİ SATIN ALDILAR
Kuweytli Aswar National Group`un Türkiye`deki şirketi A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özdemir, Amasya`daki 1060 MW kurulu bir doğalgaz santrali projesini geliştiren Benal Danışmanlık şirketini satın aldıklarını açıkladı. Özdemir`in verdiği bilgiye göre projeyle ilgili lisans sürecinin tamamlanmasının ardından ilk etapta Amasya Organize Sanayi Bölgesi`nde 530 MW`lık bir doğalgaz çevrim santrali kurulacak. 
 
İLK ETAPTA 600 MİLYON DOLAR
Projenin ilk etabının üç yıl içinde tamamlanması planlandığını belirten Özdemir, "İlk etap için 600 milyon dolar yatırım planlanıyor. Daha sonra gerekli şartların oluşması halinde projenin 530 MW`lık ikinci etabı tamamlanarak santralin toplam kapasitesi 1,060 MW`a çıkarılacak" dedi. 
 
TOPLAM YATIRIM 1.2 MİLYAR DOLAR
Santralin toplam yatırım tutarı 1.2 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu yatırımın tamamı Kuveytli Aswar National Group tarafından finanse edilecek. Aswar, proje için yüzde 30 oranında öz sermaye kullanmayı ve yüzde 70 oranında Kuveytli ve Suudi Arabistanlı bankalar başta olmak üzere Körfez bankalarından kredi kullanmayı planlıyor. 
 
AMASYA OSB ARAZİSİNE KURULACAK
Aswar`ın kuracağı doğalgaz çevrim santralinin arazisini, Amasya OSB tahsis etti. Mavi Akım Gaz Boru Hattı`nın uzantısı olan hat üzerinde kurulacak Santral, Yeşilırmak nehrinin kıyısında yer alacak ve soğutma suyunu nehirden alacak. A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özdemir, diğer tüm çevre koşullarının da yerine getirildiğini, gaz bağlantı görüşünün de tamamlandığını kaydetti. 
 
DENGELEME SANTRALİ, %60 VERİMLİLİKTE 
Cemalettin Özdemir, kurulacak santralin, Amasya`nın Türkiye`nin tam ortasında yer alması nedeniyle mevcut elektrik iletim sistemi için de bir dengeleme rolüne sahipy olacağını vurguladı. Projenin fizibilitesini tamamladıklarını da belirten Özdemir, "Deloitte bu konuda bizim fizibilite çalışmalarımızı yapıyor. Yapacağımız bu santral yüzde 60 civarı verimlilikle çalışacak. BOTAŞ`tan gaz bağlantı görüşü alındı. Şirket kuruldu. TEİAŞ ile ilgili bağlantı konusunda da bir sıkıntı gözükmüyor" dedi. 
 
YENİ PROJELER DE YOLDA 
Türkiye`de halen gayrimenkul yatırımları alanında faaliyet yürüten Aswar National Group önümüzdeki beş yıl içinde enerji sektöründe de önemli bir oyuncu olmak istiyor. Cemalettin Özdemir, "Aswar Türkiye enerji sektörüne önümüzdeki beş yılda 3 milyar dolar yatırım planlıyor. Ama bu yatırımlarda Aswar tek başına olmayacak. Daha sonra bazı Suudi Arabistanlı gruplar da bu yatırım sürecine dahil olacaklar. Finansman konusunda ilerleyen dönemde bir joint venture yapısı oluşacak. Ana yatırım ayağı Kuveyt`tir ama arkasında destekleyen ayak Suudi Arabistanlı yatırımcılar olacak. Bunlar arasında özel sektör fonları var ama şu anda devlet yatırımcıları bulunmuyor" dedi. 
 
GÜNEŞ İÇİN DE BAŞVURDULAR
Benal Danışmanlık olarak bu doğalgaz çevrim santrali projesi dışında özellikle yenilenebilir enerji yatırımları alanında da faaliyet yürüttüklerini belirten Özdemir, "Özellikle geçtiğimiz hafta sonu sona eren güneş enerjisi lisans başvurularında 800 MW`lık başvuru yaptık. Biz güneş enerjisi konusunda üç yıldır yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu 600 MW`lık portföyün en az 100 MW`ını alacağımızı tahmin ediyorum" dedi. 
 
GÜNEŞ İÇİN KORELİLER`LE ANLAŞMIŞTI
A&S Enerji Türkiye`de güneş yatırımları için daha önce Güney Koreli bir firma ile anlaşmış ve 450 milyon dolarlık yatırım planladığını açıklamıştı. Özdemir`in verdiği bilgiye göre, önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarla ilgili sermaye akışının başlamasıyla birlikte bütün enerji yatırımları A&S Enerji şirketinin altında toplanacak. Şirketin çoğunluk hisseleri ise Aswar Group`un elinde olacak.


Takip Etmek İçin Tıkla
   
KARİYER/ATAMA
MTA 5 Müfettiş Yardımcısı alacak
MTA 5 Müfettiş Yardımcısı alacak
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından 5 adet Müfettiş Yardımcısı alacak.
 
Karabük`te elektrik doçentleri aranıyor
Karabük Üniversitesi mekatronik, enerji sistemleri, elektrik makinaları ve endüstriyel tasarım bölümlerine doçentler alacak.
AB Uzman yardımcıları alınacak
AB Uzman yardımcıları alınacak
Maliye Bakanlığı, 7 Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı alacak.
YAZARLAR
Dr. Nejat Tamzok
Afşin-Elbistan nasıl kurtulur?
Türkiye`nin enerji ihtiyacı için hayati öneme sahip Afşin-Elbistan Kömür Havzası çok iyi değerlendirilmeli.
 
Selçuk OKTAY
Enerjide 2014`ün özeti
Enerjide 2014 nasıl bir yıldı? Bu 10 rakam iyi bir özet sunuyor.
Mehmet Kara
Devlete elektrik satışı neden rağbet görüyor?
YEKDEM listesine giren santral sayısı çok yükseldi. Peki neden? İşletmeciler ne tür riskler görüyor?
ETKİNLİKLER
Çevre Teknolojileri Fuarı REW Haziran`da
Geri dönüşüm ve kazanımı teknolojilerinin sergileneceği Türkiye`nin ilk uluslararası çevre teknolojileri fuarı REW İstanbul, 11-13 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak.
İHALELER
Soma Elektrik 18 bakım onarım personeli alacak
Soma Elektrik kül bakım servisi bakım onarım işleri için bir yıllığına 18 işçi alacak.
RAPORLAR
IMF: Ucuz petrol global büyümeyi destekleyecek
Uluslararası Para Fonu (IMF), petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşün devam edeceğini ve bunun gelecek yıl global ekonomik büyümeye yardımcı olacağını öngördü.
MEVZUAT
Doğalgaz dağıtım şebeke inşası ilerlemeleri bildirilecek
Doğalgaz dağıtım şirketleri, dağıtım şebekesinin inşasında gerçekleşen ilerlemeleri içeren özet bilgileri EPDK`ya bildirecek.
SON HABERLER
Sincan DKÇS için ÇED süreci başladı
TBMM’de terleten güneş enerjisi soruları
Kocaoğlu: RES’ler yerel yönetimlerle planlanmalı
Kargı Barajı HES ÇED raporu halkın görüşüne açıldı
Hafta başında İstanbul`da elektrik kesintisi
Hava kirliliği en yüksek il Bursa
Gazprom yaptırımlardan ciddi etkilenmeyecek
Maden mühendisi asgari hizmet ücreti belirlendi
YEDAŞ trafiğe kapalı alanda trafo arızasını düzeltti
Elektrik ithalat ve ihracatına kolaylık
ENERJİ GÜNLÜĞÜ BÜLTENİ
Abone olmak için bilgilerinizi girin, haber başlıkları adresinize gelsin... 
Adınız
Soyadınız
e-Postanız
 
ANKET
 ///
 /
 
Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlandı.